Ogrzewanie na podczerwień jest w naszym kraju zaliczane do metod alternatywnych i mało znanych. Tymczasem jest ono wykorzystywane już od dawna, np. w saunach, gdzie za jego pomocą podtrzymywana jest odpowiednia temperatura. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania, do ogrzewania za pomocą podczerwieni nie jest wykorzystywane powietrze, ale wszystkie powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniu, a także osoby i przedmioty. Bardzo ważne jest to, że ten sposób ogrzewania nie powoduje cyrkulacji powietrza, w związku z czym jest idealny dla alergików.
Co ważne, ogrzewanie na podczerwień jest niezwykle efektywne i higieniczne. Zapobiega ono rozwojowi pleśni oraz grzybów, ponieważ skutecznie osusza i jest pochłaniane przez przegrody budowlane. Oddziałuje ono również na ludzki organizm, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i usprawnia obieg krwi, a tym samym ułatwia usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto promienniki na podczerwień ujemnie jonizują powietrze, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie.
Jak więc widać ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet, do których trzeba jeszcze dodać, że ciepło odczuwane jest natychmiast po uruchomieniu grzejnika. Niestety jego wadą jest to, że do działania urządzeń na podczerwień niezbędna jest energia elektryczna, która jest bardzo droga. Jednak okazuje się, że całkowity koszt tej metody ogrzewania w porównaniu do tradycyjnej jest bardzo zbliżony. Warto więc zastanowić się nad ogrzewaniem na podczerwień, zwłaszcza że przynosi ono wiele dodatkowych korzyści.