W twoim domu liczy się komfort oraz szybkość jego ogrzania? Jeśli tak, warto już teraz rozważyć zakup grzejników aluminiowych. Jak na pewno się orientujesz, grzejniki aluminiowe są znacząco lżejsze od tych żeliwnych lub stalowych. Różnica w wadze jest na tyle duża, że do ich zamontowania w zupełności wystarczy tylko jedna osoba. Natomiast do montażu grzejników starego typu, znacząco cięższych, nie obeszło się bez udziału dwóch, a czasami i trzech osób. Inna niekwestionowana zaleta, jaką posiadają grzejniki aluminiowe to ich szybkość nagrzewania się. Z uwagi na fakt, że grubość aluminiowych ścinek jest znacząco mniejsza od grzejników starego typu, ich nagrzanie zajmuje zaledwie kilka minut. W tym czasie można się już w pełni cieszyć idealnie ciepłym mieszkaniem. Czy grzejnik aluminiowy ma jakieś wady? Z pewnością można do takich zaliczyć wyraźnie wyższą cenę. Jest ona oczywistym wynikiem różnicy w kosztach pozyskania materiałów, z których takie grzejniki są produkowane. Aluminium jest niestety kilka razy droższe od żeliwa lub stali.
Ogrzewanie gazowe to doskonały sposób na zapewnienie komfortowej temperatury w naszych domu. Ogrzewanie paliwem gazowym w porównaniu do palenia węglem, drewnem, pelletem czy olejem opałowym ma bardzo wiele zalet. Do najważniejszych należą:
1. Ogrzewanie gazem jest praktycznie bezobsługowe. Konieczne jest oczywiści okresowe serwisowanie kotła i instalacji oraz bieżąca kontrola stanu instalacji, ale gazowe ogrzewanie nie wymaga np. dokładania paliwa do pieca. Piec gazowy nie brudzi, nie dymi, nie powoduje wydzielania się sadzy. Dzięki temu nie ma potrzeby posiadania w domu lub mieszkaniu osobnego pomieszczenia – kotłowni. Gazowy kocioł można umiejscowić praktycznie wszędzie – w holu, wiatrołapie, łazience a nawet kuchni. Wymogiem jest tylko zapewnienie prawidłowej wentylacji i cyrkulacji powietrza.
2. Programowanie programów ogrzewania. W przypadku korzystania z ogrzewania gazowego, użytkownik ma pełną swobodę i elastyczność jeżeli chodzi o ustawienia wymaganej temperatury pomieszczeń zależności od pory dnia, dnia tygodnia czy temperatury zewnętrznej. Dzięki prawidłowo ustawionym programom grzania, proces odbywa się ekonomicznie i efektywnie. Nie ma miejsca sytuacja gdzy instalacja grzewcza ogrzewa z pełną mocą dom w którym przez kilka godzin lub dni nikogo nie ma.
3. Brak problemów z zakupem i magazynowaniem paliwa – korzystając z ogrzewania gazowego nie musimy pamiętać o zakupie paliwa (węgla, drewna, oleju). Nie musimy również martwić się o zapewnienie miejsca przechowywania dla tych paliw.
4. Bezpieczeństwo. Sprawny i regularnie serwisowany kocioł gazowy zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Nie ma praktycznie ryzyka pożaru, zadymienia pomieszczeń itd., a ryzyko wydobywania się niebezpiecznego czadu, przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa (wentylacja, dbanie o sprawność urządzenia) jest praktycznie zerowe.
Często jak wada ogrzewania gazowego wymieniany jest wysoki koszt paliwa. Faktycznie w porównaniu np. do węgla ogrzewanie gazowe jest droższe. Ale tylko w przypadku gdy porównujemy liczny bezwzględne. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione zalety ogrzewania gazowego może okazać się, że w dłuższym okresie czasu będzie to najekonomiczniejsze rozwiązanie.